Новости

Створений перший клонований ембріон дорослої людини

Ученим вперше вдалося створити клоновані ембріони людини з кліток шкіри дорослого чоловіка, використовуючи той же підхід, що дозволив з'явитися на світло клонованій вівці Доллі, оголосила вчора каліфорнійська дослідницька компанія.

П'ять ембріонів не пройшли в розвитку далі ранньої стадії, і учені не змогли витягувати з клонів стволові клітини, які грають найважливішу роль у вивченні багатьох важких захворювань людини. Це не перша вдала спроба по створенню клонованих людських ембріонів, проте вперше в незапліднену жіночу яйцеклітину був поміщений генетичний матеріал з клітки шкіри дорослого чоловіка.

Раніше про аналогічне досягнення вже повідомляли з Південної Кореї, проте потім ця інформація була спростована, коли розкрився факт свідомої фальсифікації. Крім того, ембріони людини успішно клонувала наукова група з Університету Ньюкасла, проте при цьому використовувалися ембріональні клітки, а не клітки дорослої людини.

Компанія Stemagen, розташована в місті Ла Хойлла, заявила, що дослідження, опубліковане в журналі Stem Cells, - перший крок до отримання стволових клітин з клонованих ембріонів пацієнтів, які страждають важкими захворюваннями на зразок хвороби Паркінсона, розсіяного склерозу або діабету.

Аналогічну процедуру можна використовувати для створення клонованого людського ембріона, який потім виносить сурогатна матерь і народить клоновану дитину. Компанія, проте, заявила, що не має наміру проводити подібні експерименти.

"Ми перші в світі узяли клітки дорослої людини і документально підтвердили, що здатні створити з них клоновані ембріони", - розповів Семьюел Вудз, глава Stemagen і співавтор дослідження.

Компанія направила клоновані ембріони на аналіз ДНК в інші лабораторії, щоб ті підтвердили створення клонів. Це було зроблено через те, що роботи в даній науковій області викликають сумніву із-за помилкових заяв південнокорейських учених. На науковому світі заявляють, що проведена робота важлива, проте вона була б набагато значніша, якби група змогла витягувати стволові клітини з клонів і з дослідницькими цілями виростити їх в лабораторії.

Біолог Стівен Майнджер, фахівець із стволових клітин з Королівського коледжу Лондона, говорить, що учені використовували надмірну кількість людських яйцеклітин для створення ембріонів.

"На жаль, дослідники не зробили наступний крок - не витягували ембріональні стволові клітини з клонованих ембріонів. Затамувавши подих, ми чекаємо, чи зможе хтось зробити обидва цих кроку", - говорить доктор Майнджер.

Робін Лоуелл-бедж з Національного інституту медичних досліджень вважає, що дана робота стала ще одним кроком на шляху до отримання стволових клітин окремих пацієнтів.

"На справжній момент це найсерйозніший опис того, як техніка клонування використовувалася на чисто людському матеріалі. Проте до отримання ембріональних стволових клітин ще як і раніше далеко", - говорить професор Лоуелл-бедж.

Представники Stemagen почали роботу з 23 яйцеклітинами, які були отримані у жінок в клініці по заплідненню. Сім яйцеклітин загинули після того, як з їх ядер видалили генетичний матеріал. З кліток, що залишилися, 14 адекватно зреагували на активацію, а 10 з них в подальші три дні почали ділитися, внаслідок чого з'явилися ембріони, що складалися мінімум з п'яти кліток, розповідає професор.

"Половина з них потім перетворилася в бластоцисти (ембріони ранньої стадії) - саме на цьому етапі найчастіше витягують стволові клітини", - пояснив учений.

Крім того, вчора британські власті дали дозвіл на створення гібридних ембріонів людини і тварини. Управління у справах ембріології і запліднення людини задовольнило відповідний запит учених, що, як очікується, викличе протести. Королівський коледж Лондона і Університет Ньюкасла тепер зможуть використовувати гібридні ембріони при роботі над новими способами лікування.

Історія клонування

1996 рік: Народилася вівця Доллі. Вона стала першим клоном дорослого ссавця.

2001 рік: Американські учені оголосили про клонування перших ембріонів людини, проте їх дослідження не було підтверджене.

2004 рік: Південнокорейські дослідники оголосили, що їм вдалося створити клоновані ембріони з кліток дорослої людини, стаття про це з'явилася в науковому журналі.

2005 рік: Корейські учені повідомили про витягання стволових клітин з клонованих ембріонів, проте опісля декілька місяців почали визнавати, що дослідження містить серйозні помилки.

2006 рік: Корейське дослідження виявилося фальсифікацією, роботи припинилися.

2007 рік: Клоновані перші ембріони макак, потім з'явилися повідомлення, що генетикам вдалося отримати ембріональні стволові клітини з кліток людської шкіри.